SHËNDETI

Keni planifikuar të dilni në vikend? Shikoni fillimisht çfarë moti do të jetë

Kur e ekspozoni lëkurën tuaj në diell, trupi juaj fillon prodhimin e vitaminës D, e njohur edhe si “vitamina e diellit”.
Vitamina D luan një rol shumë të rëndësishëm në funksionimin e duhur të shumë organeve dhe indeve të trupit.

Sipas një studimi të kohëve të fundit, pothuajse 40% e amerikanëve përjetojnë mungesë të vitaminës D.

Njerëzit të cilët e shmangin të qëndruarit në diell ose nuk marrin një sasi të mjaftueshme të tij, mund të vuajnë nga pasoja të ndryshme, transmeton Telegrafi.
Më poshtë ju sjellim disa nga simptomat më të zakonshme të mungesës së “vitaminës së diellit” dhe mund të shihni se çfarë ndodhë me trupin tuaj nëse nuk i ekspozoheni mjaftueshëm diellit.

Kocka të dobëta
Kalciumi dhe vitamina D janë prej kohësh të njohura si ushqyes të rëndësishëm dhe të domosdoshëm për shëndetin e kockave. Kalciumi absorbohet në zorrët e vogla me ndihmën e vitaminës D. Mungesa e “vitaminës së diellit” çon në uljen e absorbimit të kalciumit dhe si rezultat, dobëson strukturën e eshtrave.

Njerëzit të cilët nuk marrin një sasi të mjaftueshme të diellit vuajnë nga dhimbja kockore, dobësimi i muskujve, rakititi, osteomalacia dhe osteoporoza. Është shumë e rëndësishme të mbani një dozë adekuate të vitaminës D në trupin tuaj. Burimet kryesore të vitaminës D janë rrezet e diellit dhe dieta e shëndetshme.

Deformimet e këmbëve
Meqenëse vitamina D lehtëson thithjen e fosfateve dhe kalciumit nëpërmjet tretjes, mund të jetë shumë e dobishme në trajtimin e problemeve të lidhura me kocka. Mungesa e kalciumit në eshtra rezulton në ndryshimin e strukturës së kockave dhe deformimit të tyre.

Vitamina D mund të përdoret për të kontrolluar ose parandaluar dhimbjen kronike të këmbëve, veçanërisht atë që lidhet me kushtet si osteoporoza, muskujt e shputave, artriti dhe nyjet.

Kanceri kolorektal
Studimet kanë treguar se ekspozimi i ulët i diellit, për rrjedhojë, një sasi e pamjaftueshme e vitaminës D në qeliza mund të çojë përfundimisht në zhvillimin e kancerit kolorektal. Nivelet e vitaminës D përcaktojnë mbijetesën dhe rritjen e qelizave të kancerit.

Zbuloni nëse niveli juaj i vitaminës D është shumë i ulët duke marrë një test të gjakut. Niveli optimal është mbi 30 nanogramë për mililitër.

Problemet e lëkurës
Psoriasis është një sëmundje e lëkurës dhe mosfunksionim i sistemit imunitar, vitamina D mund të ndryshojë ekuilibrin në një mënyrë pozitive. Ekspozimi ndaj rrezet ultraviolet-B mund të jetë një mënyrë efektive për të trajtuar këtë sëmundje, aknet dhe probleme të tjera të lëkurës.

Depresioni
Dielli luan një rol shumë të rëndësishëm në disponimin tuaj, sepse mungesa e dritës është një vrasës i vërtetë i humorit. Sa më shumë që qëndroni brenda 4 mureve, aq më keq do të bëheni. Kaloni më shumë kohë jashtë do të gjeni shumë gjëra zbavitëse dhe do të qëndroni të shëndetshëm.

Fitimi i peshës
Dobësimi i muskujve, dhimbja e kockave dhe deformimi mund të kontribuojnë në shtimin e peshës duke e bërë të vështirë të jenë aktivë dhe të djegin kaloritë. Gjithashtu, vitamina D dhe leptina e hormoneve punojnë së bashku për të kontrolluar peshën e trupit.

Vitamina D ndihmon që sinjalet e tilla të arrijnë në tru, dhe mungesa e kësaj vitamine mund të thyejë ciklin. Si rezultat, ju nuk do të ndiheni të mbushur dhe nuk do të hani shumë

.

5 Comments

Click here to post a comment

  • Microsoft office is a full application suite of many applications like PowerPoint presentation, Microsoft word, Microsoft excel, Outlook, and many others. Each application has own features, use and benefits. Like MS word is used to create a simple word document with using various templates. Microsoft Excel is presented as a spreadsheet where you can keep records of your business and other calculations or other information.http://officecom-setup.com

  • The Security section is the most important section for PC users, as it houses the settings for regular PC scans. By default, Norton will do a quick scan, but there are also options for full and customized scans. There’s also a feature called Power Eraser that is supposed to eliminate “difficult-to-detect threats.” http://norton-norton-setup.com/

  • Norton antivirus software is a familiar name among computer users, both for personal & commercial use. The company is a leading brand when it comes to antivirus solutions, not only Computer but also mobile devices. This antivirus software is always updated to protect users against the latest computer viruses & malware.http://norton-setup-install.com/

  • I must get across my passion for your generosity in support of people that have the need for help with this situation. Your special commitment to getting the message up and down became exceptionally effective and has constantly empowered individuals much like me to realize their dreams. Your own invaluable guide signifies this much a person like me and especially to my office workers. Thanks a lot; from each one of us.

  • Needed to draft you a bit of remark just to say thank you again considering the superb secrets you’ve provided on this page. It is really unbelievably open-handed of you to allow freely precisely what many of us could possibly have offered for an e-book to earn some bucks on their own, specifically considering the fact that you could possibly have tried it in the event you considered necessary. These techniques additionally served to provide a good way to be aware that someone else have the same desire much like mine to see a good deal more with reference to this matter. I’m sure there are a lot more enjoyable times ahead for individuals that read your blog.